Liječnici govore o shiatsuu

http://www.youtube.com/user/harashiatsu#p/a/u/1/U6Ac9beRTIw
 
(link s kojeg je preuzet tekst u nastavku)

Ovaj film se temelji na podacima skupljenih u 30 000 tretmana u razdoblju od 15 godina, u bolnicama u Beču i okolici Beča, a dio je obrazovnog odjela Hara shiatsu Instituta.

Dr. Volker Korbei, ginekolog: „Ne radi se o tome da biramo između shiatsua i konvencionalne medicine. Odgovor po meni leži u tome da shiatsu jest dio medicine. Nova definicija treba biti: Ono što može liječiti, treba upotrijebiti za liječenje. Ono što uspješno liječi treba biti prihvaćeno. A shiatsu je upravo to.“

Prof. Dr. Heinz Kuderna, kirurg: „ U ovom periodu tretirano je 120 pacijenata. Osamdeset  posto od njih ima znakovita poboljšanja. Otprilike više od polovice pacijenata se puno bolje osjeća, što je nadmašilo sva naša očekivanja.“

Dr. Ingrid Rapatz, psihoterapeutkinja: „Prema mojem iskustvu, shiatsu je vrlo intenzivna terapija, a pacijenti je doživljavaju kao vrlo vrlo ugodnu i blagotvornu metodu. Ono što često čujem,  a čemu sam i sama svjedočila primajući shiatsu tretmane, jest to da shiatsu ostavlja jedan holistički dojam osjećaja boljitka."

U Beču se zadnjih se 15 godina u bolnicama provodio značajni eksperiment na temu suradnje istočne i zapadne medicine, a kroz koji su se pacijentima u pet specijaliziranih bolnica nudile tradicionalne japanske tehnike usporedno sa medicinskim tretmanima zapadne medicine.

Hara shiatsu se temelji na istim principima kao i akupunktura, ali umjesto igala, terapeut koristi dodir, pritisak, istezanje i podršku, da bi pomogao pacijetu u ponovnom uspostavljanju ravnoteže i vitalnosti.

Tomas Nelissen  je osnovao Hara shiatsu školu u Beču 1989 godine. Svoj je prvi projekt započeo 1993. Godine u psihijatriskoj bolnici u Ybbs-u.

Dr.Christian Korbl, psihijatar: „Znam za Hara shiatsu već nekoliko godina jer surađujem s Thomasom Nelissenom na projektu s pacijentima na psihijatriji. U području zloporabe različitih opojnih sredstava jako je bitno kod pacijenta postići osjećaj opuštenosti i ravnoteže. Najbrži rezultat koji smo uočili jest poboljšanje spavanja i kvaliteta sna. Stoga smo mogli značajno smanjiti količinu tableta. To su uočili i sami pacijenti. Kod psihosomatskih poremećaja, Hara shiatsu nudi potpuno novi pristup pronalaženja korijena takvih problema: kroz tijelo. Pacijenti s psihosomatskim poremećajima često izražavaju konflikt kroz tijelo ili se problem manifestira u samom tijelu“.

Baveći se psihološkim problemima kao što su alkoholizam, zlouptreba droga i depresija, Hara shiatsu uz grupno vježbanje, te poboljšanje prehrambenih navika, može pomoći pacijentima da prestanu biti žrtve bez snage i osobne moći, te kultivira sigurnost i samosvijest, a što ih osposobljava nadići sve te probleme.

Dok studenti shiatsua poboljšavaju svoja znanja i vještine učeći o problemima s kojima će se rijetko susresti u svojoj privatnoj praksi, bolnice imaju korist u načinu kako shiatsu pomaže u procesu liječenja.

Cilj Hara shiatsua nije isključivo fokusiranje na simptome na koje se pacijent žali, već njegovanje i jačanje Ki-a tj. Chi-a (japanska riječ za energiju i vitalnost). To pomaže u obnovi pacijentove prirodne snage ozdravljenja na svim razinama: tjelesnoj, metalnoj i duhovnoj. 

 

 |  Ispis stranice


Tagovi:    
18.5.2024. OBNAVLJANJE