Zbog svoje učinkovitosti, shiatsu je sve poznatija metoda rada na tijelu. Klijenti ga vole zato što će im pomoći kod npr. boli u leđima, ali im kroz rješavanje te boli ponuditi i drukčiji, najčešće cjelovitiji, pogled na situaciju i načine na koje se problemu može prići. Ta se vještina uči, a za njezino zrenje potrebno je više od vikenda ili tromjesečnog seminara!

Međunarodna shiatsu škola Hrvatska u Makronovi  prvi je edukacijski shiatsu program  na ovim prostorima i kao takav ima najdužu tradiciju. Prvi shiatsu polaznici s edukacijom krenuli su još 1993. g. Od tada se program neprestano razvija i usavršava kako bi odgovorio potrebama novih generacija, a 2003. program osposobljavanja za shiatsu praktičara je verificiran, s pravom upisa u radnu knjižicu. Osnivači zagrebačke podružnice Međunarodne shiatsu škole su Jadranka Boban Pejić i Zlatko Pejić.
Ono što mnoge potakne na upisivanje jednog ovakvog programa, najčešće je želja za pomaganjem drugima. Međutim, već u početku obrazovanja koje nas stavlja pred raznorazne izazove ta se želja prirodno proširi u znatiželju da doznamo kako da prije svega naučimo biti podrška samima sebi – da bismo kroz shiatsu tretmane na takvo iskustvo mogli poticati druge.

Na programu osposobljavanja za shiatsu praktičara, kroz pet modula u najmanje tri godine obrazovanja, usvajaju se razni shiatsu pristupi radu na tijelu i tako razvija shiatsu dodir. Predstavljeno u vrlo kratkim crtama, svladava se pristup po tradicionalnoj kineskoj medicini u sklopu koje se uči o kiju, jinu i jangu, pet elemenata transformacije koji produbljuju i jasne našu percepciju različitih pojava, pa tako i tjelesnih, te se uči obrada meridijana, hare i tsubo točaka, uz neizostavno znanje iz anatomije i fiziologije. Ono se proširuje i nadopunjuje kroz cijelo školovanje. Jednako kao i znanja o makrobiotičkom pristupu kuhanju i prehrani. A nakon TCM-a koji za to služi kao dobar temelj, uči se  zen shiatsu po Masunagi koji je nadopunio sustav meridijana, dijagnostičkih zona na tijelu i obogatio tumačenje pet elemenata transformacije. Na višim modulima bitan dio programa također je strukturalni rad, odnosno rad na koštanoj i mišićnoj strukturi na tijelu, čija se naprednija forma uči pred kraj školovanja. Neizostavni dio viših modula je rad s mekim tkivima, fascijama. Da bi svaki od tretmana ispunio svoj puni potencijal, važno mu je pristupiti kreativno, što je također princip koji škola njeguje. Kruna svega je ispit, a njime polaznik potvrđuje svoju zrelost i samostalnost u radu.
Kroz sve nabrojeno, razvija se osjetljivost u percepciji i dodiru,  koje polaznici dodatno istražuju kroz samostalno odrađene tretmane, obavezne izvannastavne aktivnosti i grupna vježbanja. U sklopu neobaveznog dijela programa, pojedine se teme obrađuju detaljnije kroz vježbe na praktikumu.

Tijekom edukacije, polaznici su u stalnom kontaktu s asistentima koji ih prate u nastavi i pojedinim izvannastavnim aktivnostima.
Kroz svoj razvoj na zapadu, shiatsu je obogaćen znanjima s područja anatomije, fiziologije i psihologije, zadržavši čvrste istočnjačke temelje u svojem pristupu i tradicionalnoj kineskoj medicini. Upravo te činjenice shiatsu edukaciju čine neiscrpnom inspiracijom pa ona u raznim oblicima traje i cijeli život – kroz osobno iskustvo i kroz organiziranu edukaciju – i nudi pravo bogatstvo osobnih spoznaja, ali i široku mogućnost primjene u profesionalnom smislu. Prednost shiatsua je u tome da se jednostavno kombinira s drugim metodama, daje im novu dimenziju u pristupu, što se neminovno dogodi i u poslovima i životima onih koji se shiatsuom ne planiraju baviti profesionalno.
Dokaz prave širine shiatsu edukacije upravo je raznolikost u godinama, tjelesnoj spremnosti, prijašnjem iskustvu i radnoj spremi polaznika koji se uključuju u program.

Nakon završenog programa edukacije za shiatsu praktičara ostaje otvorena mogućnost cjeloživotnog stručnog usavršavanja kroz razne seminare, uključivanja u program u ulozi asistenta ili nekog tko ima ambiciju postati učitelj. Također je moguće otvoriti samostalni obrt ili se zaposliti na raznim mjestima gdje je potreban shiatsu praktičar, poput wellness centara, salona za masažu.
U svakom slučaju, upustiti se u učenje shiatsua znači samom sebi otvoriti  priliku za bavljenje poslom koji svaki dan potiče na traženje svježih načina i odgovora. Ili jednostavnije rečeno, imati hrabrosti izazovu svakodnevno govoriti – da.

Tekst napisala: Sanja Novko, shiatsu praktičarka i učiteljica na Međunarodnoj shiatsu školi

 |  Ispis stranice


Tagovi:    
18.5.2024. OBNAVLJANJE