Objavljeno: 24.3.2008.

Proljetno čišćenje organizma na Makronovin način

Proljetne sunčeve zrake potiču obnovu godišnjeg ciklusa prirode. I našem će organizmu, nakon duge, hladne zime u kojoj smo konzumirali jaču, masniju i težu hranu dobro doći obnova. Proljeće je sjajna prilika za veće i manje promjene u prehrani i dobra priprema za ljeto u kojem će nam tijelo biti izloženije vrućini i sunčevim zrakama. Tradicijski se kroz uskršnji post tijelo oslobađalo zimskih zaliha, no svaki trenutak proljeća dobar je za započinjanje promjena.

 

Zbog užurbanog načina življenja, brza suvremena prehrana bazirana je na rafiniranim i prerađenim proizvodima. Ona, s jedne strane, sadržava previše masnoća koje dolaze izravno iz mliječnih proizvoda, mesa, margarina te neizravno, pretvorbom rafiniranih namirnica (bijelog brašna, šećera, bijele riže itd) u masnoću. S druge strane, ona, na žalost, na sadržava dovoljno kvalitetnih hranjivih sastojaka: složenih ugljikohidrata, minerala, vitamina te vlaknastih tvari. Uz toksine koji se talože u organizmu zbog nedovoljno kvalitetne prehrane, zagađenog okoliša, nedovoljno kretanja i previše stresa može se reći da je organizam suvremenog čovjeka zaista opterećen. Ne čudi stoga sve veća učestalost različitih zdravstvenih poteškoća.

 

Makronovin prijedlog čišćenja organizma u ove proljetne dane nije naglo čišćenje drastičnom dijetom gladovanjem ili ispijanjem sokova, jer bi one mogle biti prejaki šok za organizam. Stoga predlažemo prirodnu prehranu baziranu na cjelovitim žitaricama, mahunarkama, obiljem svježeg sezonskog povrća i voća, sjemenkama, nerafiniranim uljima i manjom količinom ribe i plodova mora, koja će organizam nahraniti kvalitetnim nutrijentima, a istovremeno mu omogućiti «trošenje» i čišćenje starih naslaga.

 

Vrlo je važno birati namirnice uzgojene bez agro-kemikalija (herbicida, pesticida i umjetnih gnojiva) jer ćete tako uspješno smanjiti unošenje toksina i konzumirati hranu koja je, dokazano znanstvenim istraživanjima, znatno bogatija mineralima i vitaminima od one uzgojene na konvencionalan način.

 

 

Istraživanja suvremene prehrane pokazuju da se općenito premalo konzumira povrće. Ono je neizostavan dio kvalitetne prehrane, jer osvježava, čisti i osnažuje organizam donoseći vrijedne hranjive sastojke te tzv. fitokemikalije koje djeluju antioksidativno te sprečavaju degenerativne promjene u organizmu. Izdvojit ćemo zeleno lisnato povrće, i tu posebno divlje proljetno zeleno bilje, koje se u Dalmaciji naziva i mišancija.. Ono obiluje klorofilom i vlaknima te sadržava mnogo minerala i vitamina, osobito vitamina C. Sjajno čisti organizam, osobito dobro djeluje na jetra i neizostavni je dio svakodnevnog proljetnog jelovnika. Češnjak djeluje kao prirodni antibiotik i antimikotik, djelotvoran kod prevencije prehlada, tako čestih u ovo prelazno godišnje doba.

 

Potreba za slatkim okusima često potiče iz potrebe za opuštanjem od stresa i napetosti, a prečesto se zadovoljava konzumacijom slatkiša prepunih rafiniranim šećerom. On vrlo brzo ulazi u krv, naglo podiže razinu šećera u krvi, ali se i vrlo brzo troši. Također, on krade minerale iz organizma, a njegov se višak u organizmu pretvara u masnoću. No, evo i dobre vijesti. Ne mora biti tako, jer se potreba za slatkim može zadovoljiti kvalitetnijim ugljikohidratima, onima iz žitarica i voća. Postoje također prirodni zaslađivači (sladovi od žitarica) koji su, uz ostale kvalitetne namirnice, neizostavni u prirodnim desertima.

 

Ustanovljeno je da su ljudi često dehidrirani, jer počesto ne znaju prepoznati potrebu za pićem, te umjesto da piju jedu. Stoga predlažemo korištenje sjajnog napitka Zelena magma dobivenog posebnim postupcima uz očuvanje enzima, minerala i klorofila iz mladog lišća ječma. Prah Zelene magme može se u napitak pretvoriti u kombinaciji sa vodom ili zobenim mlijekom, koje pak djeluje antistresno i odlično je za želudac. Takav napitak, konzumiran pola sata prije jela ili dva sata nakon jela, izuzetna je pomoć u čišćenju organizma, sprečavanju i tretiranju alergija te održavanju općeg zdravlja. 

 

Iz obilja izuzetno primamljivih proljetnih jela odabrali smo ukusni zeleni rižoto s divljim zelenim biljem, iz novoobjavljene kuharice Jadranke Boban Pejić, "Žitarice" (Planetopija, 2006.). Integralne žitarice imaju sačuvanu vanjsku ovojnicu zrna koja je bogata vitaminima B-skupine, mineralima i balastnim tvarima, dok je njihova unutrašnjost bogata složenim šećerima koji polako ulaze u krv te održavaju stabilnu razinu energije u organizmu. Među žitaricama se izdvaja smeđa riža, koja je zbog svojeg sastava izuzetno uravnotežena namirnica te sjajno doprinosi blagom čišćenju i istovremenom hranjenju organizma, podržavajući rad pluća i debelog crijeva, dvaju organa značajnih za čišćenje organizma.


 

Zelena riža

Divlje zelje ili mišanca bogato je mineralima i enzimima te je idealno za proljetno čišćenje. U kombinaciji sa smeđom rižom, neodoljivo!

 

4 žlice maslinovog ulja

2 šalice smeđe riže dugog zrna

1 luk, sitno nasjeckan

300 g divljeg zelja ili mišance

4 češnja češnjaka

4 šalice temeljca od povrća

1 žličice soli

 

  • U loncu zagrijte ulje pa propirjajte luk i češnjak. Zatim dodajte rižu i neprekidno miješajte 2-3 minute.
  • Dodajte temeljac i sol. Smanjite vatru i kuhajte na laganoj vatri, poklopljeno, 30 minuta.
  • Posebno prokuhajte očišćeno divlje zelje, nasjeckajte ga i umiješajte u rižu.
  • Ostavite na laganoj vatri još 5 minuta pa sve pomiješajte.

 

Napomena: Za još bolji okus (ali i izgled) zamijenite 1 šalice smeđe riže divljom rižom

 

Napisale: Jadranka Boban Pejić i Ana Janjatović Zorica

 |  Ispis stranice


Tagovi: