Neravnoteža na bilo kojoj razini, bilo tjelesnoj, mentalnoj ili duhovnoj na vidljiv način, u obliku različitih simptoma upozorava nas da nešto nije u redu. Tatjana Rutonić, shiatsu i MEMO bodywork praktičarka, za Vjesnik govori kako da slušamo poruke svoga tijela.

Loše držanje, povremeni bolovi u različitim dijelovima tijela, česte upale, umor, nedostatak energije, nesanica, nervoza, tjeskoba, razdražljivost, simptomi su koji u pozoravaju na neki problem.


Kratki filmovi u kojem se svojim komentarima uključuju liječnici, praktičari, psiholozi i primatelji tretmana, govore o primjeni shiatsua u austrijskim bolnicama, te prikazuju na koji način shiatsu i medicina mogu uspješno surađivati! 
Temelje se na podacima skupljenim u 30 000 tretmana u razdoblju od 15 godina, u bolnicama u Beču i okolici Beča, a dio su obrazovnog odjela Hara shiatsu Instituta koji vodi Thomas Nelissen.

Link na video:
http://www.youtube.com/user/harashiatsu#p/a/u/1/U6Ac9beRTIw

Manjak energije je danas jedan od najčešćih simptoma, a uzroci su raznovrsni. Nepravilna prehrana, disanje i fizičko kretanje osnovni su krivci za osjećaj težine u tijelu te prisutnost više-manje konstantnog umora. 

U slučaju neprilika, bolesti i stresa, naš će biološki stroj posegnuti za rezervom koju je marljivo akumuliralo. Zbog toga će mudar čovjek smanjivati unutarnji stres svakodnevno njegujući kvalitetne navike pomoću kojih će održavati svoju vitalnost na visokoj razini. 

Shizuto Masunaga je shiatsu majstor koji je 1970. godine utemeljio Zen Shiatsu. On je bio moderan filozof i istovremeno sistematičan čovjek koji je kod shiatsua želio pojednostaviti i približiti ljudima ono što doista funkcionira u zbilji. Masunaga je postavio temelje za širenje shiatsua na zapadni svijet.

Zahvaljujući njemu, danas u shiatsuu koristimo Hara dijagnozu i Kyo i Jitsu koncept. Po prvi put su se na aktivan način izmiješali Yin i Yang, izašli su iz knjiga kao suhi teorijski pojmovi te su se počeli upotrebljavati kao dinamički pojmovi.



Često čujemo da su meridijani energetski kanali kojima teče vitalna energija ili Qi. U svijetu su rađena brojna istraživanja s ciljem da se dokaže i istraži postojanje meridijana i akupunkturnih/akupresurnih točaka. No, što to zapravo znači, kako su meridijani povezani s organima, gdje se nalaze na/u tijelu, što odaju o našoj osobnosti i zašto je korisno na njih obratiti pažnju? Na koji način odražavaju naše stanje i što nam govore?

Za tradicionalnu kinesku medicinu i zen shiatsu, meridijani su i priča o našoj osobnosti i nedjeljivosti od svemira.

Hara - centar tjelesne energije
Objavljeno: 25.8.2010.

U japanskoj medicini Hara ne predstavlja samo tjelesni centar već je vrlo važan energetski centar. Ona predstavlja izvor tjelesne energije i energetski je centar iz kojeg nastaje život. Hara ima puno širi koncept nego samo kao pojam abdomena ili trbuha gdje se nalaze različiti organi. Ona predstavlja širi socijalni i kulturni koncept koji ima svoje korijene u tradicionalnoj kineskoj medicini te praksi meditacije. Klasični kineski medicinski tekst Nan Jing opisuje važnost hare u tretmanu, dijagnozi i svakodnevnom funkcioniranju tijela. On kaže: „Izvor vitalne energije je korijen svih dvanaest meridijana, to je „pokretački qi između bubrega“ koji se nalazi u abdomenu“.
Poznavanje dijagnostike na Hari te pravilno tretiranje Hare odlični su alati putem koje svaki terapeut može pomoći klijentu u mnoštvu različitih problema.

1 
18.5.2024. OBNAVLJANJE