Amaranth - hrana za bogove
Objavljeno: 24.3.2008.

Amaranth - hrana za bogove

U posljednjih se desetak godina na hrvatskom tržištu mogu pronaći namirnice koje još uvijek pomalo slove kao «egzotične» iako je njihova kvaliteta neupitna. Amaranth je jedna od njih.

To što ovoj žitarici ime potječe od grčke riječi «besmrtan» već govori mnogo!

 

Podrijetlo  

Prije 7000 godina amaranth je bio glavna namirnica na američkom kontinentu: u Kaliforniji, Arizoni i Meksiku, kao i u Boliviji, Peruu i Ekvadoru. Popularnost ove sitne žitarice pala je kada su španjolski osvajači doputovali na teritorij Novog Svijeta. Budući da se amaranth koristio u domorodačkim vjerskim  ritualima (miješao se s medom i krvlju, oblikovao u figurice i jeo), razumljiva je odbojnost koju su katolički svećenici osjećali prema ovoj namirnici. Rezultat toga bila je potpuna zabrana sadnje i upotrebe amarantha. U knjizi «Cambridge World History of Food» navodi se pretpostavka da je ova zabrana vjerojatno pridonijela pothranjenosti u 16. stoljeću. No, unatoč tome, i dalje se uzgajao u zabitim dijelovima Meksika. Naposljetku, u 20. stoljeću, Crkva je morala priznati popularnost ove žitarice pa se amaranth danas koristi čak i u proizvodnji krunica!

 

Vrste i sastav

Postoji više vrsta amarantha. U prehrani se najčešće koriste A. hypochondriacus i A. cruentus.

Amaranth je otporan na bolesti, lako ga je uzgajati i dobro uspijeva u izrazito toploj klimi i na siromašnoj zemlji. No zbog svoje prilagodljivosti uspijeva i na vlažnim tropskim ravnicama i u planinskim područjima.

 

Ova je žitarica izuzetno dobar izvor proteina u prehrani vegetarijanaca (15.3g/100g), sadrži iznenađujuće količine aminokiselina, uključujući lizin i metionin. Zrno amarantha sadrži dvaput više kalcija od mlijeka (iskoristivog, naravno!), triput više vlakana od pšenice, a njegovo je lišće iznimno dobar izvor željeza. Smatra se da se redovitim konzumiranjem amarantha može smanjiti količina lošeg kolesterola u krvi budući da sadrži jedan tip vitamina E koji  pospješuje njegovo snižavanje. Vrlo je lako probavljiv pa stoga dobar izvor hranjivih sastojaka za bolesne. Jedino što nas u budućnosti može odvratiti od konzumacije ove izuzetno vrijedne namirnice je to što je amaranth još uvijek gotovo nepoznat!

 

Okus i priprema

Amaranth je nevjerojatno sličan quinoi: okruglastog je oblika, a ima i prsten (kažu da se  baš u tom «repiću» nalaze hranjivi sastojci) koji se odmota tokom kuhanja. Zrno mu je sitnije a okus blaži te ispušta sluz kada se kuha u tekućini. Može se pripremiti kao kaša, u kombinaciji sa drugim žitaricama, mljeti u brašno ili preraditi u pahuljice koje djeca posebno vole.

U Peruu se fermentirani amaranth koristi u proizvodnji specijalnog piva koje se naziva «chicha». Mlado lišće amarantha može se jesti sirovo, kuhano ili prženo. Njegovi žarko crveni cvjetovi  koriste se kao boja u kuhanju, u proizvodnji šminke i u ljekovitim pripravcima.

 

Ukoliko ste dovoljno znatiželjni i ove su vas informacije zaintrigirale, evo par uputa za pripremu:  sam se amaranth  kuha 25-30 minuta u omjeru 1 šalica amarantha : 2,5-3 šalice vode, no češće se priprema u kombinaciji sa quinoom, prosom ili rižom. Ukusan je  u varivima, ali oprez: kuhajte na laganoj vatri uz redovito miješanje budući da se lako lijepi za dno lonca!

Amaranth je nježan, lagan, sočan i hranjiv, lijepo se slaže sa crnim i  azuki grahom, a u desertima sa zobenim mlijekom, kokosom, rogačem i sladom. Svakako istražite brojne mogućnosti koje vam nude ova mala blijedožuta zrnca. U slast!

 

Napisala: Dunja Gulin

 

 |  Ispis stranice


Tagovi:    
18.5.2024. OBNAVLJANJE