Japanska jabuka - delicija kasne jeseni
Objavljeno: 24.11.2009.

Kasna jesen u Istri nudi pregršt slasnih plodova, a osim krošanja punih maslina i dunja, pažnju plijene stabla nakrcana velikim žarko narančastim voćkama koje mnogi smatraju samo vrtnim ukrasom.

Riječ je o japanskoj jabuci (lat. Diospyris kaki) ili o, kako je u Istri zovemo, voćki pomi-kaki. U prijevodu s japanskog njezino ime znači hrana bogova tj. božanski plod. Izvorna domovina ove voćke je Daleki istok, no u drugoj polovici 19. stoljeća uzgaja se i u Italiji od kuda se, potkraj 19.stoljeća, širi na područje Istre.

Zreli plodovi kaki imaju visoku hranjivu vrijednost i izrazito su slatki, niske kiselosti te obiluju vitaminima (C, B2, A, B1, itd.), i mineralma (jod, kalcij, magnezij, cink, kalij željezo, itd.) te su se zbog tih svojstava nekada koristili u borbi protiv skorbuta i gušavosti.

Plodovi se beru tijekom prosinca, no i nakon branja mogu biti tvrdi i trpki, neukusni za jelo. Moja ih nona nakon branja čuva, svaki plod zasebno, u hladnoj i tamnoj prostoriji sve dok skroz ne sazriju i omekšaju, negdje oko Božića i Nove godine.

Ako ste sladokusci i imate veliku potrebu za slatkim, pogotovo za vrijeme božićnih praznika, potpuno sazrio pomi-kaki vam može pomoći da se zasladite plodom prirode!
Kako ih u sezoni ima doista mnogo, nemoguće je pojesti tako veliku količinu kakija, pa se mogu sušiti ili koristiti za  pekmeze, te dodavati u kolače. Evo jednog mnogo puta isprobanog receptića za sočne kolačiće!

Kolačići s pomi-kakijem 

1 ½ šalica brašna T-850
½ šalice brašna od dinkela ili integralnog brašna
1 žlica praška za pecivo bez aluminija
½ čajne žlice cimeta
Sol

½ šalice bio margarina
2/3 šalice rižinog slada ili agavinog/javorovog sirupa
1 šalica propasiranog mesa pomi-kakija
½ - 1 šalice tostiranih nasjeckanih oraha
½ šalice grožđica ili drugog suhog voća
Sojino mlijeko po potrebi

Odvojeno pomiješajte brašno s praškom za pecivo,soli i cimetom, a odvojeno smekšani margarin sa sladom i mesom pomi-kakija (koristite mikser ako je potrebno). U tekuće sastojke dodajte orahe i grožđice a zatim kuhačom umiješajte mješavinu brašna i sve dobro promiješajte. Ukoliko je smjesa previše suha, miješajući dodavajte malo sojinog mlijeka dok ne dobijete smjesu koja je povezana, ali dovoljno gusta da ne klizi sama niz žlicu.

Na masni papir žlicom nanosite male količine tijesta (otpilike veličine oraha ili malo veće), neka kolačići ostanu nepravilni i čupavi. Pecite u zagrijanoj pećnici 15 do 20 minuta na 180 stupnjeva, dok kolačići ne porumene. Možete napraviti i veće kolačiće ali ih onda pecite duže. Pustite da se ohlade na zraku, a višak čuvajte u zatvorenoj posudi.

Isprobajte i ovo:


Za hranjivi napitak izmiksajte meso pomi-kakija sa sojinim mlijekom i malo cimeta ili maslaca od lješnjaka. Također, dio tekućine u kolačima i palačinkama možete zamjeniti istom količinom soka ove slatke voćke!

Napisala: Dunja Gulin

 |  Ispis stranice


Tagovi:    
18.5.2024. OBNAVLJANJE